Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-05-29 12:02:04
Autor zdjęcia/źródło: Półkolonie dla dziecka, Tolmacho Pixabay
Okres wakacyjny to jednak trudny czas dla rodzica, ponieważ musi on zapewnić swojemu dziecku w tym czasie opiekę. Niestety w zdecydowanej większości przypadków pracodawca nie udzieli urlopu na cały okres wakacji. Dzieci w wieku przedszkolnym, zgodnie z przepisami, w okresie wakacyjnym muszą mieć zapewnioną opiekę. Mniej optymistycznie wygląda to w przypadku dzieci szkolnych. Tu szkoła takiej opieki nie zapewnia. Trudno natomiast ucznia podstawówki, w wieku 7-12 lat, pozostawić samego w domu na 8 godzin.
Powstaje zatem pytanie, co można zrobić z dzieckiem, jakie bezpieczne rozrywki zapewnić, aby po pierwsze były one dla niego interesujące, a po drugie gwarantowały należytą opiekę w czasie pobytu rodzica w pracy? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.
To alternatywna opcja organizacji czasu wolnego dziecku, ale bez konieczności wyjazdu z domu. W trakcie półkolonii organizatorzy zapewniają opiekę w konkretnych godzinach, zwykle w godzinach pracy rodziców, np. od 7 do 17. Oferta półkolonii rośnie z roku na rok i naprawdę jest w czym wybierać. Jednak podobnie, jak w przypadku kolonii i obozów, należy szczegółowo sprawdzić organizatora wypoczynku, przewidziany program atrakcji oraz kwalifikacje kadry opiekunów, jak również wszystkie zezwolenia na organizację wypoczynku dla dzieci.
Wiele firm, czy klubów sportowych, organizuje półkolonie tematyczne. To świetny sposób na zapewnienie dziecku atrakcji zgodnych z jego pasją i hobby. W jednym z wywiadów Maciej Łojko, właściciel Akademii Tenisa SetPoint podkreślił „Nasze półkolonie to nie lada gratka dla naszych adeptów. Czeka nas moc atrakcji i bardzo rozbudowana rozrywka. Mamy aż 9 różnych bloków tematycznych – każdy zupełnie inny i każdy pełen niespodzianek i atrakcji.” Cały wywiad znajdziecie w artykule „ Jak zorganizować dziecku czas w wakacje (zajęcia w Olsztynie)”.
Jak widać, oferta jest bardzo szeroka i z pewnością można znaleźć coś odpowiedniego dla zainteresowań swojego dziecka. W propozycjach pojawia się Master Chef, czyli wspólna nauka gotowania. Pasjonaci zwierząt mogą odwiedzić klinikę weterynaryjną, poznać z bliska ptaki drapieżne. Mały fan wyścigów samochodowych będzie miał okazję przejechania się gokartem i wejścia do rajdówki. Pełna oferta znajduje się na stronie półkolonii z Akademią Tenisa SetPoint.
Pewnie każdy z nas w okresie dzieciństwa przynajmniej raz wyjechał na taką zorganizowaną formę wypoczynku. Wyjazd kolonijny to możliwość spędzenia przez dziecko czasu z rówieśnikami, zwiedzenia ciekawych miejsc, pod należytą kontrolą doświadczonych opiekunów. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyjeździe dziecka, konieczne jest sprawdzenie kilku rzeczy.
Po pierwsze należy upewnić się, że nasze dziecko jest już na tyle emocjonalnie dojrzałe, że poradzi sobie bez rodziców. Są dzieci, które wyjeżdżają na dwutygodniowe obozy bez mamy i taty już w wieku 7-8 lat i nie tęsknią. Są jednak i takie pociechy, które mając 14-15 lat nadal silnie przeżywają rozłąkę. Pamiętajcie, nic na siłę. Taki wyjazd ma być przyjemnością, a nie traumą.
Drugim koniecznym warunkiem jest sprawdzenie firmy, która organizuje wypoczynek dla dzieci. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy biuro wpisane jest do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, posiada zgodę Kuratorium na organizację wypoczynku dla dzieci, czy ma podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową w razie, gdyby potrzebna była pomoc medyczna oraz jakie kwalifikacje ma kadra opiekunów.
Trzecią istotną kwestią jest wybór miejsca docelowego wyjazdu oraz tematyki obozu. Jeżeli dziecko wyjeżdża bez rodziców po raz pierwszy, warto wybrać miejsca w bliskiej odległości od domu. W razie potrzeby będzie można szybko dojechać i ewentualnie zabrać pociechę. Atrakcje kolonijne powinny być dostosowane do zainteresowań obozowicza. Jeżeli jest to pasjonat sportu i aktywności fizycznej, to obóz naukowy niekoniecznie przypadnie mu do gustu.
Jedna z ofert sportowych kolonii w okolicach Olsztyna, która jest kierowana do dzieci w wieku od 8 do 12 lat, jest dostępna na stronie http://www.wakacyjnepodroze.pl/
To forma wypoczynku dostępna w większych miastach. Zajęcia z reguły odbywają się na terenie szkół, a opiekunami są nauczyciele i pedagodzy. Oprócz zapewnienia opieki, czasem ciepłego posiłku (tu wszystko zależy od danej placówki organizującej wypoczynek), dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych, filmowych oraz innych atrakcjach, jakie można zorganizować w mieście. Często są to wyjścia do kina, na basen, czy do teatru lalek. Program projektu „Lato w mieście” nie jest dzielony tematycznie (jak w przypadku kolonii czy półkolonii), ponieważ musi być dostosowany do szerokiej grupy odbiorców. Nie oznacza to jednak, że dziecko będzie się tam nudziło. Dużym plusem, szczególnie w przypadku pociech nieśmiałych, trudniej nawiązujących kontakty, jest fakt, że zajęcia niejednokrotnie odbywają się na terenie szkoły, do której uczęszcza ono w roku szkolnym. A opiekujący się pedagodzy są dobrze maluchowi znani.
Opcja przekazania dziecka na czas wakacji pod opiekę dziadków, czy cioci i wujka, to wręcz rozwiązanie idealne. Mamy pewność, że dziecko będzie pod należytą opieką, a przygotowane atrakcje uszyte na miarę, idealnie pod jego potrzeby. W końcu babcia zna swoje wnuki najlepiej. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Poza tym nie zawsze dziadkowie, czy dalsza rodzina, mogą zapewnić opiekę przez pełne dwa miesiące.
Wspólne wakacje to możliwość nadrobienia zaległości w kontaktach między dzieckiem a rodzicami. Nawet, gdy w całym roku rodzice starają się poświęcać swoim dzieciom maksimum uwagi i czasu, to jednak codzienne obowiązki, zawodowe i szkolne, skutecznie to ograniczają. Wspólny wyjazd na wakacje, na pełnym luzie, bez stresów, to opcja pogłębienia więzi w rodzinie. Oczywiście taki wyjazd to jednak koszty, które trzeba zaplanować w rodzinnym budżecie. W gąszczu ofert turystycznych można jednak znaleźć ciekawe propozycje wypoczynku, które nie powinny go mocno nadszarpnąć. Wyjeżdżając z dziećmi, warto sprawdzić, czy hotel lub pensjonat, do którego się udacie, ma również ofertę skierowaną do najmłodszych.
Niezależnie od formy wypoczynku, jaką wybierzemy dla dziecka na okres wakacyjny, należy przede wszystkim pamiętać o jego bezpieczeństwie. Dlatego istotne jest sprawdzenie organizatora kolonii lub półkolonii, aby mieć pewność, że posiada on odpowiednie zezwolenia oraz wykwalifikowaną kadrę opiekunów. A nam pozostaje jedynie życzyć Wam samych słonecznych dni!
31.2.*.* 2017.06.21 13:52
Ja jako byla harcerka wybralam dla mojego syna survival wiec mysle, ze Jędrkowi takie atrakcje jak poszukiwanie skarbow, nauka przyrody i poslugiwanie sie mapami i kompasami nie tylko sprawi frajde, ale tez czegos go nauczy.
Sonia 2017.05.30 09:40
I my zastanawiamy sie nad ,,pol-koloniami,,. Syn nawet chetny jest.
83.9.*.* 2017.05.29 13:40
Ja akurat wysyłam córę na Master Szefa - przynajmniej przestała przeżywać, że program w TV już się skończył i przypomina, że musi więcej sama robić w kuchni ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.